Alman Dil Diploması Nedir?

Okulumuz, 2016 yılından itibaren Alman Hükümeti tarafından “Lisanslı DSD (Deutsches Sprachdiplom) Okulu” statüsüne sahiptir. 65’ten fazla ülkede 1071 “DSD Okulu” bulunmaktadır.  Öğrencilerin yalnızca bu lisansa sahip okullarda elde edebilecekleri ömür boyu geçerliliği olan “Almanya Eğitim Bakanları Konferansı” onaylı Almanca Dil Diplomasıdır.

Her yılın mart ayında DSD I, kasım ayında DSD II sınavı yapılır. Sınavlar, Almanya’da hazırlanıp mühürlü olarak Alman Konsolosluğuna gönderilir ve okulumuzun sınav yetkilisi tarafından teslim alınır. Sınavlar, DSD koordinatörlerinin gözetiminde uygulanır. Tüm sınavlarda öğrencilerin dört dil becerilerindeki yeterlilikleri ölçülmektedir: okuduğunu anlama, duyduğunu anlama, yazılı iletişim ve sözlü iletişim. Sınav belgeleri ve raporları aynı gün mühürlü olarak konsolosluğa teslim edilir. Sonuçları Alman Hükümeti’nin resmi dairesi ZFA (Zentralstelle für Auslandschulwesen) tarafından yaklaşık üç ay sonra tüm okullara aynı anda duyurulur.

DSD I Diploması, CEFR (Common European Framework of Reference) A2 ve B1 seviyesine denktir. Almanya’daki yükseköğrenime hazırlamak üzere üniversiteye bağlı olan hazırlık sınıfına devam etme imkânını sunmaktadır. DSD II Diploması, CEFR B2 veya C1 seviyesine denktir. Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavının kazanılması koşuluyla Almanya’da ve Almanca konuşulan ülkelerde doğrudan yükseköğrenime devam etme imkânı sağlar. Başvurular yabancı öğrenci kontenjanından gerçekleşir. Bu imkân, Almanya Kültür Bakanları Konferansı’nın 1995 yılında yayınlanan kararında açıkça ifade edilmiştir.

DSD Diplomaları dil sertifikalarından farklı olarak ömür boyu geçerliliğe sahiptir. 

Video Galeri

Öğrencilerimizin Okulumuz Hakkındaki Görüşleri

DSD Dil Diploması Alan Öğrencilerimiz