Samsun Takev Anadolu Lisesi, dünyanın karşılaştığı toplumsal ve çevresel problemlerin farkında olan ve çözüm üreten bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda öğrencilerimizin, lise öğrenimi boyunca sosyal sorumluluk projelerine, bilimsel organizasyonlara ve yarışmalara katılmalarına özen gösteriyoruz. 2019 yılında kurulan “Takevians Robotik Takımı” okulumuzda birçok öğrencinin katıldığı bilim ve teknoloji ürettiği bir topluluk olmuştur. Ulusal ve Uluslararası turnuvalarda kısa sürede başarılar göstermiştir. 2021 yılında kurulan roket takımımız havacılık, uzay ve teknoloji konularında toplumda farkındalık oluşturmak, bu alanlara ilgisi olan öğrencileri desteklemek, geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya özendirmek ve profesyonel tasarım süreçlerine aşina olmalarını sağlamaktadır. Takevians, okulumuz öğrencilerini bilim ve teknoloji üretmeye teşvik eden bir topluluk olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca “Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”na öğrencilerimiz elde ettikleri deneyimler ve başarılar ile yeni öğrencilerimize önderlik etmektedirler ve bu çalışmalarda okulumuzda bilimsel düşünme kültürünü yaygınlaştırmaktadır. Takev’liler Ulusal ve Uluslararası daha birçok yarışma kongre ve sempozyumlara katılarak, portfolyolarını güçlendirmektedirler.

Öğrencilerimizin kendi projelerini üretip hayata geçirmesi ileride bilim, teknoloji ve mühendislik odaklı kariyer seçimlerinde büyük bir isteklendirme kaynağı olmaktadır. Farklı alanlarındaki fen ve mühendislik bilgi birikimlerini kullanan gençler, disiplinler arası düşünerek ve karmaşık planlamalar yaparak toplumsal problemlere çözüm üretmeyi başarmaktadır. Bunların yanı sıra turnuva festival ve yarışma gibi organizasyonlara katılan öğrencilerimiz, farklı proje örneklerini inceleyerek çok önemli tecrübeler kazanmaktadırlar.